Wybór firmy transportowej – na co zwrócić uwagę?

Transport jest ważną częścią gospodarki. Bez niego niemożliwe byłoby przemieszczanie oraz wymiana towarów. Bez względu na to, czy prowadzisz działalność skupioną w jednym kraju lub działasz międzynarodowo, transport jest niezbędną częścią całego procesu. Jak wybrać firmę transportową?

Posiadanie własnej floty transportowej jest drogie i często mało opłacalne. W dodatku trzeba dysponować rozległą wiedzą o logistyce, spedycji i transporcie, aby utrzymywać najwyższe standardy. Stąd ogromnym ułatwieniem jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się tym na co dzień. Zanim jednak tak się stanie, należy zadać sobie pytanie – jaka firma transportowa będzie najlepszym rozwiązaniem i jakie warunki musi spełniać?

Rodzaj transportu

Wiele zależy od tego, z jakiego rodzaju przewozów chcemy skorzystać. Bywa tak, że firmy specjalizują się w konkretnych rodzajach działalności, dlatego dobrze wiedzieć na czym nam zależy. Do dyspozycji mamy transport drogowy, lotniczy, kolejowy oraz łączony. Warto wiedzieć, czy przewozy obejmują tylko teren jednego kraju, czy dowóz międzynarodowy. Szukamy transportu drobnicowego, paletowego, niskopodwoziowego, a może ponadgabarytowego? Aby zapewnić kompleksowość usług i nie szukać podwykonawców, dobrze jest znaleźć firmę, która zajmuje się całym procesem: logistyką, spedycją i transportem.

Doświadczenie i inwestycje w przyszłość

Firmy, które działają na rynku od ponad kilkunastu lat mają o wiele większą przewagę nad nowo powstałymi. Przede wszystkim posiadają doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę, znają rynek i potrafią przewidzieć, co się wydarzy. Ważnym aspektem jest też inwestycja w nowoczesne rozwiązania. Stan floty oraz wyposażenie w nadajniki GPS pozwalają monitorować w czasie rzeczywistym, gdzie w danym momencie znajduje się wysłany przez nas ładunek. Zwiększa to bezpieczeństwo.

Dobrana para – cena i jakość

Zamiast kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną oferowanych usług, powinno się zwrócić uwagę na ich jakość. Niska cena nie zawsze idzie w parze z odpowiednio wykonanym świadczeniem. Ważne, aby sama firma od początku dbała o to, by wszystko było wykonane zgodnie z przyjętymi normami, uwzględniając przy tym nasze indywidualne potrzeby.

Decydując się na skorzystanie z usług firmy transportowej, warto spędzić trochę czasu i dowiedzieć się co oferuje nam rynek. Selekcja sprawi, że będziemy bardziej zadowoleni z przewozu i być może następnym razem powierzymy tej samej firmie wykonanie usług transportowych. W ten sposób zaoszczędzi się czas, będzie można liczyć na wysoką jakość, terminowość, a nawet długofalową współpracę.