Twoją firmę odwiedzają ważni klienci biznesowi? Zadbaj o kilka istotnych kwestii

Niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą czy mniejszą firmę z pewnością dość często odwiedzają cię klienci. Jeśli spodziewasz się ważnych gości z zagranicy czy z innego miasta, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

Należy zadać sobie kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim, jak ważni są to klienci i w jakiej sprawie odwiedzają twoją firmę. Jeżeli twoi klienci przyjeżdżają specjalnie z daleka, na przykład z innego kraju, aby podczas spotkań omówić wiele ważnych kwestii, warto zadbać o ich pobyt.

Skoro twoją firmę odwiedzą ważni goście biznesowi, z pewnością zależy ci, żeby zrobić na nich jak najlepsze wrażenie. Sekret tkwi w szczegółach, ponieważ oprócz merytorycznego przygotowania na rozmowę, bardzo dużą wagę odgrywają tutaj inne elementy. Do takich należą:

  • transport z/na lotnisko i inne miejsca;
  • wspólny lunch z klientem;
  • propozycje na wykorzystanie wolnego czasu w mieście;
  • doskonała i płynna komunikacja.

Jeżeli twój klient odwiedza twoją firmę na kilka dni, warto pokazać, że nie tylko jesteś wykwalifikowanym partnerem biznesowym, lecz także dobrym gospodarzem. Wpłynie to na umocnienie relacji z klientem i pozostawi na nim dobre wrażenie. Przede wszystkim zadbaj o jasność i płynność komunikacji. Jeżeli twoi goście przyjeżdżają z daleka, muszą dokładnie wiedzieć na którą godzinę i gdzie mają dojechać. Z tego względu cały harmonogram spotkań powinien zostać im przedstawiony z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oprócz kwestii związanych stricte ze spotkaniem i omówieniem kluczowych kwestii, należy zadbać także o transport twoich gości, na przykład z lotniska do hotelu czy z hotelu do siedziby twojej firmy. Profesjonalny transport będzie wam także potrzebny w przypadku spotkania z innymi klientami biznesowymi, a nawet wyjścia na wspólny lunch. Obecnie wiele firm transportowych oferuje profesjonalne i luksusowe usługi – wynajem vana czy limuzyny, na przykład VIP Limuzyny.

Pamiętaj, że wspólny lunch z klientem w prestiżowej restauracji, serwującej pyszną kuchnię, pozytywnie wpłynie na wasze relacje. Jeśli twoi klienci przyjeżdżają z dalekiego kraju, warto uchylić im choć rąbek tajemnicy na temat polskiej tradycji i kultury. Zazwyczaj po spotkaniach biznesowych, klienci pragną odpocząć, a niektórzy mogą chcieć aktywnie spędzić czas w mieście. Jako dobry gospodarz, możesz zaproponować im miejsca, które warto zwiedzić czy polecić dobre restauracje i bary.

Podsumowując, jeżeli odwiedzają cię ważni klienci biznesowi nie tylko powinieneś zadbać o kwestie związane stricte z tematem spotkania, lecz także z innymi istotnymi elementami takimi jak: harmonogram, transport gości, wspólny lunch, a także propozycje na spędzenie wolnego czasu w mieście. Pamiętaj, aby na klientach pozostawić nie tylko dobre wrażenie jako szef czy pracownik, lecz także jako gospodarz!