Transport towarów a opakowania

custom-size-custom-printed-rsc-boxesPodczas transportu towarów szczególny nacisk kładzie się na to, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Dlatego też w zależności od rodzaju przewozu stosuje się różne typy opakowań. Ważne jest, aby takie elementy dobrać odpowiednio nie tylko do sposobu transportu, ale również do specyficznych właściwości przewożonego towaru.

Sprzedaż dla klienta detalicznego

Przy prowadzeniu sklepu internetowego, gdzie dostawcą jest klient detaliczny, rzadko kiedy wykorzystuje się opakowania drewniane. Jest to związane z tym, że byłyby one zwyczajnie nieopłacalne. Nikt bowiem nie chce doprowadzać do sytuacji, w której wydatki na materiały do pakowania sięgają kilkunastu procent ceny produktu. W przypadku wysyłania większej ilości towarów lub produktów większych gabarytowo w handlu detalicznym czasem spotyka się europalety. Jednak w większości wypadków stosuje się opakowania wykonane z tektury.

Hurtownicy mają większe wymagania

Inaczej wygląda sprawa w przypadku sprzedawcy hurtowego. Wówczas palety drewniane stanowią jeden z najważniejszych elementów niezbędnych w wysyłce. Takie elementy muszą być wykonane z wysokiej jakości drewna oraz być odporne na działanie czynników niszczących – jak np. wilgoć – oraz eksploatację związaną z częstym kontaktem z wózkami widłowymi. Jeżeli palety drewniane nie są wykonane wystarczająco dobrze, wówczas można narazić przewożony towar na uszkodzenie. Odbiorcy towarów są na tym punkcie wyjątkowo wyczuleni, ponieważ bardzo często otrzymane produkty są przeznaczone do dalszej odsprzedaży.

Transport międzynarodowe – wymagana solidność i wytrzymałość

Inaczej wygląda sprawa w przypadku transportu międzynarodowego. Wówczas paleta okazuje się być niewystarczająca. Towar musi zostać odpowiednio zabezpieczony i przygotowany na długą podróż oraz częste przeładowania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są skrzynie drewniane. Gwarantują one maksymalne bezpieczeństwo przewożonemu towarowi. Są wykonywane na zamówienie – szalenie istotne jest, aby rozmiarami odpowiadały przewożonemu asortymentowi. Mogą być – w zależności od oczekiwań klienta – wykonywane z dodatkowym użyciem tektury lub płyty OSB.

Skrzynie i euro palety – a może skrzyniopalety?

Wygodnym rozwiązaniem są także skrzyniopalety. Są to konstrukcje drewniane lub łączone (z wykorzystaniem sklejki lub płyty pilśniowej). Ich największym atutem jest możliwość piętrowania. Jest to doceniane szczególnie podczas magazynowanie, jednak można z tego czerpać korzyści także podczas transportu – szczególnie spedycją morską. Bardziej szczegółowo z takim rodzajem opakowania można zapoznać się tutaj: http://pakobud.com.pl/skrzyniopalety

Jakość drewna przede wszystkim!

Niezależnie od wybranej formy opakowania jest bardzo ważne, aby decydować się na materiały najwyższej jakości. W przypadku opakowań tekturowych trzeba odpowiednio dobrać strukturę surowca – rodzaj fali oraz gramaturę. Natomiast w przypadku opakowań wykonywanych z drewna trzeba dużą wagę przyłożyć do tego, aby materiał ten był odpowiednio wysuszony oraz składowany. Warto zapoznać się z różnymi przedsiębiorstwami oferującymi takie rozwiązania, np. z Firmą Pako-bud.

Doskonale widać, że kwestia wyboru opakowania nie należy do najłatwiejszych. Na szczęście zależnie od prowadzonej działalności mamy możliwość wybierania wśród wielu ciekawych rozwiązań. W przypadku przesyłek większych gabarytowo tektura będzie niewystarczającym zabezpieczeniem, zaś przy mniejszych zamówieniach opakowania drewniane mogą być zbyt drogie. Powinniśmy przemyśleć każde rozwiązanie, tak by było jak najbardziej opłacalne i bezpieczne dla przewożonego towaru.