Transport ponadgabarytowy – co trzeba wiedzieć, jak przygotować się do transportu ładunków wielkogabarytowych?

transport-duzych-ladunkowPotrzebujesz transportu dużych ładunków i nie wiesz, jak się do tego przygotować i jaką firmę wybrać? Sprawdź, czym charakteryzuje się transport ponadgabarytowy i jakie warunki należy spełnić, aby przebiegał bezpiecznie i bezproblemowo.

Co to jest transport ponadgabarytowy?

Nawet jeśli masz do przewiezienia ładunek dużych rozmiarów, nie zawsze będzie oznaczać to konieczności skorzystania z usług transportu ponadgabarytowego. Polskie przepisy bardzo dokładnie określają tę kwestię i w myśl zapisów zawartych w Prawie o ruchu drogowym, transport ponadnormatywny występuje wtedy, gdy zestaw pojazdów transportowych jest dłuższy nić 16,5 m, szerszy niż 2,5 m oraz wyższy niż 4 m. Transport ponadgabarytowy będzie miał miejsce również w sytuacji, gdy ciężar ładunku przekroczy 42 tony.

Aby można było bezpiecznie przewieźć ładunek o tak dużych rozmiarach, trzeba posiadać odpowiednie pojazdy, naczepy oraz zezwolenia. Jako, że wymaga to wielu przygotowań i skomplikowanych procedur, pracownicy firmy transportowej muszą być również wykwalifikowani w tym konkretnym zakresie.

Jak możesz się domyśleć, nie każdy spedytor jest w stanie zaoferować taką usługę.  Na przykładzie firmy transportowej Fracht: fracht.pl/oferta/rodzaj/transport-ponadgabarytowy/ można sprawdzić na jakich warunkach odbywa się przewóz nienormatywny i jakie pojazdy są do niego wykorzystywane.

Jak bezpiecznie przewozić ładunek nienormatywny?

W przypadku transportu ponadgabarytowego zawsze pojawia się pytanie o bezpieczeństwo ładunku.

Przede wszystkim potrzebne są niskopodwoziowe naczepy wyposażone dodatkowo w specjalne rampy najazdowe, które ułatwiają załadunek i rozładunek. Ich ładowność musi być odpowiednio dostosowana do ciężaru ładunku – zazwyczaj firmy transportowe posiadają naczepy o różnej ładowności, dlatego nie powinno stanowić to problemu.

Dobrze, jeśli pojazd posiada dodatkowo uchwyty, którymi można zabezpieczyć towar. A niektóre naczepy mogą być nawet przystosowane do przewozu konkretnego rodzaju maszyn – posiadają wtedy odpowiednio rozmieszczone otwory.

Jak przygotować się do transportu ponadgabarytowego?

Wybranie odpowiedniego pojazdu oraz naczepy to jeszcze nie wszystko, ponieważ transport ponadgabarytowy jest skomplikowanym logistycznie zadaniem.

Przede wszystkim trzeba określić trasę przewozu. Jeśli nie zostanie to wcześniej dokładnie przemyślane, może okazać się, że na danym odcinku drogi występują znaczne ograniczenia w swobodzie przejazdu, ponadto mogą pojawiać się tunele o wysokości niższej, niż pojazd. Trzeba też pamiętać o tym, że na niektóre drogi mogą wjeżdżać pojazdy o określonej sile nacisku na jezdnię.

Dlatego doświadczone firmy transportowe planują takie trasy wcześniej, by zminimalizować możliwość przestojów lub objazdów. Transport ponadnormatywny trwa też dłużej, ponieważ pojazd nie może osiągać zbyt dużych prędkości, o czym wie każdy profesjonalny spedytor  i uwzględni to podczas ustalania czasu przewozu.

Ważny jest także sposób załadunku oraz zabezpieczenia towaru. Jeśli jakiekolwiek elementu ładunku wystaje poza pojazd, należy go odpowiednio oznaczyć. Trzeba też dodatkowo zabezpieczyć ładunek, aby nie zsuwał.

Transport ponadgabarytowy jest bardzo trudnym przedsięwzięciem, dlatego nie każdy spedytor posiada odpowiednie kwalifikacje, uprawnienia i nie dysponuje specjalną flotą do tego rodzaju przewozu. Wybierając firmę transportową zwróć koniecznie uwagę na jej doświadczenie w tym zakresie oraz zapytaj się o sposób zabezpieczania Twojego ładunku.