Sprawna obsługa magazynu z systemem WMS

By odpowiednio zoptymalizować organizację pracy w magazynie dobrze jest zaopatrzyć się w najnowocześniejsze i pomocne narzędzia do monitorowania stanu magazynowego. Rozwiązaniem jest WMS system, czyli z języka angielskiego: Warehouse Management System. Odpowiada za kontrolę magazynu i przebiegu ścieżki trafiających do niego i wychodzących produktów. To świetny sposób, aby obsługa i procedury w magazynie znacznie usprawnić.

WMS system i przejrzystość w magazynie

Posiadając duży magazyn ważne jest, aby we właściwy sposób składować wszelkie produkty. W szerokiej dystrybucji towarów i ich sprzedaży szybki dostęp do danych i informacji o produkcie to podstawa. Nie musi to jednak stanowić wyzwania, gdy rozwiązania dostarcza efektywny system i oprogramowanie informatyczne. Tak nowoczesne rozwiązanie jest lepszą alternatywną dla wyłącznie osobistego nadzoru stanu magazynu.

System WMS jako szansa w lepszej organizacji stanu magazynu

System WMS oferuje śledzenie ścieżki i jej odpowiednie zaplanowanie każdego produktu, który trafia do magazynu. Od momentu znalezienia się w nim, do nadania mu lokalizacji i przekazania w szczególne miejsce, po wydanie go klientowi. Cała procedura podlega kontroli przez system i pozwala w każdej chwili dowiedzieć się wszystkiego, co nas interesuje o konkretnym produkcie – data ważności, kto jest właścicielem – te i inne dane jakie mogą interesować użytkownika wystarczy sprawdzić zaglądając do systemu. Umożliwia to organizacja polegająca na nadawaniu towarom ściśle im przypisanego kodu bądź numeru, który łatwi zaczytać aplikacją czy konkretnym urządzeniem.

Pracownicy, którzy poświęcają czas na liczne obowiązki w magazynie mogą zostać znacznie odciążeni dzięki systemowi WMS. Z jego pomocą łatwiej tworzyć odpowiednią dokumentację, lepszy jest przepływ dokumentów, a mniej formalności. Pracownik w zasadzie może chodzić pomiędzy półkami lub regałami i kolektorem zaczytywać kody kreskowe, dostając natychmiast dane na temat konkretnego produktu.

Tak się lepiej pracuje ludziom

System WMS może być nie tylko ułatwieniem, ale też koniecznością w magazynach, które dysponują ogromną liczbą przechowywanych towarów, a które muszą dbać o płynną organizację ścieżki od momentu dodarcia do magazynu po jego wydanie klientowi. Szczególnie w większych magazynach, gdzie obrót jest znaczny, a tempo szybkie, zaopatrzenie się w podobny jak wms system może znacznie pomóc i usprawnić zarządzanie stanem magazynu.