Samochodem do Włoch – przewodnik kierowcy

Planujesz kilkudniowy wypad do Włoch ze znajomymi? Samolot to najszybszy rodzaj transportu, ale również i najdroższy – zwłaszcza w sezonie. Dlatego jedź samochodem! Przygotowaliśmy poradnik zawierający szczegółowy plan trasy, koszt przejazdu zagranicznymi drogami oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wybierając się do Włoch autem.

Czas podróży

Według nawigacji podróż z Polski do Włoch (od granicy do granicy) zajmie Ci około 9 godzin. Jednak czas, który musisz poświęcić na dojazd, jest zależny od miejsca wyjazdu i punktu docelowego, prędkości, z jaką będziesz jechał oraz liczby przystanków po drodze. Przykładowo trasa z Gdańska do Rzymu (2100 kilometrów) zajmie Ci około 22 godzin, dlatego warto mieć kierowcę na zmianę lub gdzieś po drodze zaplanować nocleg, który możesz połączyć ze zwiedzaniem.

Którędy jechać do Włoch?

Wycieczka samochodem do Włoch wydaje się długa i męcząca. W praktyce jednak może być przyjemna i bardzo ciekawa. Odwiedzane po drodze miejscowości i przejazd przez malownicze Alpy wynagradzają wszelkie trudy kilkunastogodzinnej trasy. Którędy jechać, aby dojechać najszybciej i zwiedzić jak najwięcej?

Trasa przez Czechy–Austrię–Włochy

Jeśli wyjeżdżasz z południa Polski lub z jej wschodniej części zalecamy drogę przez Czechy. Po przekroczeniu granicy w polsko-czeskim Cieszynie, kieruj się na Ołomuniec, Brno i Mikulov. Następnie po wjeździe do Austrii jedź przez Wiedeń, Graz i Villach, tuż za którym znajduje się granica z Włochami. Brno i Wiedeń to przepiękne miasta – idealne na chwilę wytchnienia podczas trasy lub całodniową wycieczkę połączoną z noclegiem.

Trasa przez Czechy–Austrię–Niemcy–Austrię–Włochy

Jeśli natomiast wyruszasz w podróż z północy lub zachodu kraju, najszybszą trasą do Włoch jest ta wiodąca przez Niemcy. Przejeżdżając przez przejście graniczne we Frankfurcie nad Odrą, kieruj się na Poczdam, a następnie na południe przez Lipsk, Norymbergę, Monachium i austriacki Innsbruck, aż do włoskiego Brennero. Droga ta powinna zająć około 9 godzin. Warto jednak zrobić sobie przerwę w wymienionych miastach lub zacząć urlop od wycieczki po Berlinie tuż za polską granicą.

Jazda przez Włochy

Północ Włoch jest bardzo rozwiniętą częścią kraju, dlatego już po przejechaniu granicy włosko-austriackiej czekają na Ciebie przepiękne miejscowości, które warto odwiedzić – Wenecja, Mediolan, Bolonia, Turyn czy Florencja. Na południe, do Rzymu, Neapolu czy Sycylii, bez problemu dostaniesz się płatnymi drogami.

Opłaty drogowe

Jadąc do Włoch przez Czechy i Austrię, przygotuj się na obowiązkowe opłaty umożliwiające Ci sprawne poruszanie się po autostradach i drogach ekspresowych. Za 10-dniową winietę w Czechach zapłacisz 69 złotych, a w Austrii 59 złotych. W przypadku kontroli jej brak grozi wysokim mandatem. Opłaty drogowe można uiścić przez Internet i w punktach sprzedaży rozmieszczonych przy przejściach granicznych, a ich potwierdzenie otrzymasz w formie naklejki na szybę, bileciku lub wydruku papierowego. Inaczej ma się kwestia przejazdu przez Niemcy – u naszych zachodnich sąsiadów korzystanie ze wszystkich dróg jest bezpłatne.

Zdecydowanie największe koszty drogowe poniesiesz po dojeździe do Włoch. Nie wprowadzono tam jeszcze winiet, dlatego przejazd autostradami opłacany jest gotówką lub kartą płatniczą każdorazowo przed zjazdem. Oczywiście alternatywą dróg płatnych są drogi krajowe biegnące najczęściej wzdłuż autostrad. Czasem są to jezdnie dwupasmowe, czasami jedno- – nie ma reguły. Nie ma też gwarancji, że zjeżdżając na taką drogę, będziesz mógł wrócić na autostradę w miejscu, w którym chcesz.

W całych Włoszech wzdłuż dróg ekspresowych można znaleźć zajazdy restauracyjno-usługowe, w których można zjeść obiad, wypić szybką kawę, zrobić zakupy, zatankować auto czy wziąć darmowy prysznic. To idealne miejsce na odpoczynek i odświeżenie się podczas długiej podróży.

Tankowanie

A co z tankowaniem? Zdecydowanie najtańsze paliwo jest w Polsce, dlatego przed przekroczeniem granicy z Czechami zadbaj o maksymalne napełnienie baku. Podobnie, jak w przypadku opłat drogowych, najdrożej za benzynę zapłacisz we Włoszech – skorzystaj więc ze stosunkowo niskich cen na stacjach austriackich.

Dozwolone prędkości w Włoszech

Prędkość poruszania się samochodem we Włoszech zależy od rodzaju drogi i warunków atmosferycznych. W strefie zamieszkania ograniczenie wynosi 30 km/h, w terenie zabudowanych – 50 km/h, poza nim – 90 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h, a na autostradach – 130 km/h. W przypadku gorszej widoczności ograniczenie to może być zwiększone do 90 km/h na ekspresówkach i 100 km/h na autostradach. To samo ograniczenie dotyczy wszystkich kierowców posiadających prawo jazdy poniżej 3 lat, bez względu na pogodę.

Parkowanie

Na terenie całych Włoch miejsca parkingowe oznaczone są kolorowymi liniami, ułatwiającymi rozpoznanie, dla kogo są przeznaczone:

  • różowe – dla przyszłych mam i rodzin z małymi dziećmi;
  • żółte – dla osób niepełnosprawnych i samochodów dostawczych na czas rozładunku;
  • niebieskie – miejsca płatne zazwyczaj w godzinach od 8 do 20;
  • białe – miejsca bezpłatne.

Przed zaparkowaniem w danym miejscu warto jednak zapoznać się z treścią znaków, ponieważ niektóre gminy nieco modyfikują wymienione wyżej zasady.

Przepisy drogowe

Bez względu na wybraną trasę, Ciebie i Twoich pasażerów obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Dzieci do 150 cm muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub podwyższeniach. W Czechach i we Włoszech musisz pamiętać o włączeniu świateł przez całą dobę, a w Austrii – nocą i przy złych warunkach atmosferycznych.

We Włoszech i w Niemczech dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, w Austrii – 0,49 promila, a w Czechach 0,00 promila. W większości z tych krajów opony zimowe obowiązują w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia.

Wymagane dokumenty i wyposażenie auta

Wszystkie kraje, przez które będziesz przejeżdżał w drodze do Włoch, należą do Unii Europejskiej, dlatego potrzebujesz dowodu osobistego ważnego minimum 3 miesiące lub paszportu. Każdy kierowca ma obowiązek posiadać przy sobie ważne prawo jazdy, aktualny dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie pojazdu.

Podróżując po Włoszech, obowiązkowo musisz mieć w aucie trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową dla siebie i wszystkich pasażerów – jest ona konieczna w momencie opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym oraz na drogach ekspresowych i autostradach. Włoski kodeks drogowy nie przewiduje kar finansowych za brak gaśnicy i apteczki, ale austriacki, niemiecki i czeski już tak. Ponadto w Czechach obowiązkowo należy wozić w aucie również koło zapasowe oraz dodatkowy zestaw żarówek i bezpieczników.

Ważne numery telefonów we Włoszech

  • Europejski numer alarmowy: 112
  • Pomoc drogowa: 803 116
  • Ambasada RP: +39 06 362 04 300
  • Ambasada RP (tel. dyżurny): +39 335 599 52 12

Włochy to idealny kierunek na letni lub zimowy wypoczynek. Przed tak długą trasą pamiętaj o odpowiednim sprawdzeniu i przygotowaniu swojego auta. Najlepiej zrób kompleksowy przegląd samochodu i uzupełnij poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych. Zadbaj też o wyposażenie apteczki, obecność trójkąta ostrzegawczego, kamizelek odblaskowych oraz zestawu zapasowych żarówek. Bardzo przydatne podczas wakacji są również boxy dachowe, w których możesz schować bagaż całej rodziny, zyskując tym samym więcej miejsca wewnątrz samochodu. Znajdziesz je na stronie nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.