Rozwój transportu finansowany z funduszy Unii Europejskiej

0

Biznes wymaga inwestycji. Rozwój firmy zawsze kosztuje i czasem jedynym sposobem sfinansowania innowacji jest skorzystanie z produktów finansowych oferowanych przez instytucje zewnętrzne. Oczywiście od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej pogląd na finansowanie inwestycji firmowych trochę się zmienił i dziś jest więcej możliwości pozyskania środków niż kiedykolwiek wcześniej.

Inwestycje w transporcie

Jednym z działów gospodarki, który wymaga nieustannej modernizacji, jest transport. Inwestycje w tym przypadku można rozumieć naprawdę w niemal dowolny sposób: potrzebne są kredyty na zakup nowych pojazdów, potrzebne są środki na badania techniczne, utrzymanie flot, na rozwój szeroko pojętej logistyki. Większość zadań może być sfinansowana z klasycznych kredytów firmowych, ale spore znaczenie mają także granty z Unii Europejskiej.

Fundusze unijne przeznaczone są przede wszystkim dla firm, które wprowadzają innowacyjne technologie w transporcie: ekologiczne, zmniejszające koszty funkcjonowania przedsiębiorstw lub odciążające infrastrukturę drogową poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów zarządzania jakością i wykorzystania zasobów (planowanie tras, instalacja specjalnych systemów mocowania ładunków – wszystko, co mieści się w pojęciu logistyki).

Jak otrzymać pomoc z Unii?

Grant z Unii Europejskiej może w praktyce otrzymać niemal każda firma. Podstawą jest zawsze pomysł. Tak naprawdę kredyty inwestycyjne ze wsparciem unijnym udzielane są właśnie na realizację nowych, ciekawych pomysłów, a dokumentacja, wnioski i wszelkiego rodzaju formalności to jedynie sposób prezentacji tego pomysłu. Oczywiście ma to duże znaczenie, ponieważ wniosków do oceny zawsze jest wiele, a ponieważ w grę chodzą duże pieniądze, dokumentacja jest istotna. Co powinno znaleźć się w dokumentach? Dokładny opis wymogów formalnych zmienia się w zależności od tego, z jakiego konkretnie programu czy funduszu ma pochodzić dotacja, natomiast praktycznie zawsze dokumentem wyjściowym jest biznesplan. Tutaj zasada jest podobna, co w przypadku kredytów tradycyjnych: chcąc uzyskać środki finansowe, musimy udowodnić, że akurat taka kwota jest potrzebna, a przede wszystkim, że w pomysł opłaca się inwestować. Poza tym do każdego wniosku trzeba zawsze dołączyć dokumenty uwierzytelniające wnioskodawcę – ta część zwykle pochłania sporo czasu, ale warto się przyłożyć: w niektórych programach błędy formalne dyskwalifikują wniosek z udziału w konkursie.
Z funduszy europejskich na rozwój transportu skorzystały już samorządy, spółki miejskie i firmy prywatne. Teraz czas również na Ciebie.

Where can i buy an essay

Leave a Reply

1 × trzy =

Your email address will not be published. Required fields are marked *