Rodzaje wózków widłowych

forklift-748149_1280Poszczególne rodzaje wózków jezdniowych podnośnikowych, zwanych potocznie wózkami widłowymi, różnią się od siebie przeznaczeniem oraz typem napędu. Uwzględniając te kryteria podziału, można wyróżnić m.in wózki: spalinowe, systemowe, podnośnikowe i wysokiego składowania.

Wózki widłowe są pojazdami mechanicznymi, wykorzystywanymi najczęściej przy rozładunku w pracach magazynowych. Po raz pierwszy wyprodukowano je na początku XX stulecia.

Budowa wózków widłowych

Większość wózków jezdniowych składa się ze: stalowej ramy, podwozia, silnika, wideł, łańcucha, dźwigni, systemu hydraulicznego, kraty ochronnej i klatki bezpieczeństwa. Szczególnie ważnym elementem są widły do wózka widłowego, które odgrywają dużą rolę w rozładunku towarów. Ich jakość ma wpływ na efektywny i bezpieczny transport towarów. Najlepiej postawić na widły ocynkowane z trwałymi zaczepami.

Napęd wózków widłowych

Biorąc pod uwagę typ napędu, można wyróżnić wózki: spalinowe, gazowe i elektryczne. Pierwsze z wymienionych zasilane są olejem, który emituje spaliny. Z tego powodu powinno się ich używać wyłącznie na przestrzeniach otwartych. Z kolei gazowe wózki widłowe, jak sama nazwa wskazuje, napędzane są gazem. Są one ekonomiczniejsze od pojazdów zasilanych olejem, ale podobnie jak one przeznaczone są do pracy na zewnątrz. Wyróżnić można również wózki elektryczne, zwane także akumulatorowymi. Poruszane są one za pomocą prądu. Ich największą zaletą jest bezpieczeństwo oraz to, że można ich używać zarówno na przestrzeniach otwartych, jak i w zamkniętych pomieszczeniach.

Przeznaczenie wózków jezdniowych

Uwzględniając kryterium funkcji, do której przeznaczone są wózki jezdne, można wyróżnić:

  • wózki widłowe boczne: sprawdzają się dobrze przy przewożeniu długich towarów, np. listew czy desek,
  • wózki widłowe terenowe: wykorzystuje się je przy transporcie załadunków na wymagający terenach, np. na placach budowy,
  • wózki widłowe podnośnikowe: są przeznaczone do przewożenia towarów o dużej masie,
  • wózki widłowe systemowe: sprawdzają się dobrze przy przeładunku w magazynach,
  • wózki widłowe kontenerowe: jak sama nazwa sugeruje służą do transportowania kontenerów,
  • wózki widłowe wysokiego składowania: wykorzystuje się je do magazynowania towarów na dużych wysokościach,
  • wózki widłowe skrętne: przeznaczone są do transportowania towarów w wąskich przestrzeniach,
  • wózki widłowe podwieszone: pozwalają na transportowanie ich razem z ładunkiem.

wózki widłowe antywybuchowe: przeznaczone są do przewożenia towarów niebezpiecznych, np. substancji łatwopalnych