Radiotelefony: czy potrzebne są zezwolenia?

0

Funkgerte in einem Einsatzfahrzeug der FeuerwehrWiele osób – w większości kierowców – zadaje sobie pytania, czy na radiotelefon wymagane jest zezwolenie?

Na forach internetowych wręcz roi się od zapytań dotyczących pozwolenia na radiotelefon. Jak zatem jest naprawdę? Czy musimy posiadać zezwolenie i czy policja może to skontrolować? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.

Policja oczywiście może skontrolować posiadany przez nas radiotelefon, CB radio itp. We wszystkich przypadkach konieczność posiadania zezwolenia jest regulowana przepisami. I tak w przypadku CB od rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 lipca 2004 roku (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zezwolenie nie jest wymagane pod kilkoma warunkami. Najlepiej jeżeli nasz sprzęt posiada Świadectwo Homologacji. Taki dokument załatwia sprawę i możemy bez obaw korzystać z urządzenia bez ubiegania się o zezwolenie. Jeżeli nie posiadamy Świadectwa Homologacji, potrzebna będzie do okazania policji Deklaracja Zgodności. Na wspomnianej deklaracji powinny znajdować się informacje – może być jedna, dwie lub trzy – odnośnie zakresu częstotliwości (26,96 – 27,41 Mhz), mocy wyjściowej (maksymalnie do 4W) i/lub zgodności z normą PN-ETS 300 135. Jeżeli nie okażemy żadnego z wymienionych dokumentów, policjant może zarekwirować sprzęt, a użytkownik powinien liczyć się z możliwością otrzymania kary grzywny.

W przypadku ręcznych radiotelefonów w sprzedaży są modele do używania, których nie potrzebujemy zezwolenia ani licencji. Owe radiotelefony pracują w systemie PMR w paśmie 446Mhz. Ich moc wprawdzie nie powala na kolana – maksymalnie 0,5W – ale zwykle w normalnych warunkach gwarantuje łączności w odległości 1500 metrów. Jednak w przypadku wyjątkowo korzystnego ukształtowania terenu – ma ono duży wpływ na zasięg – odległość ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie, do 3000 metrów. Urządzenia te są dedykowane do użytku na niewielkim obszarze. Bardzo dobrze zdają egzamin w małych firmach, wykorzystywane np. przez ochronę czy magazynierów, korzystają z nich również operatorzy dźwigów, a także turyści czy sportowcy. Zresztą jak twierdzą specjaliści z azstudio.com.pl ilu klientów tyle zastosowań.

Jeżeli okaże się, że do posiadanego przez nas sprzętu potrzebne jest zezwolenie, wniosek o przyznanie takiego trzeba skierować do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Natomiast jeżeli dopiero planujemy się zaopatrzyć w radiotelefon, najlepiej skorzystać z fachowej porady pracowników sklepu np. azstudio.com.pl, ponieważ warto mieć pewność, że podczas policyjnej kontroli nie spotka nas przykra niespodzianka.

Leave a Reply

pięć × cztery =

Your email address will not be published. Required fields are marked *