Przegląd techniczny samochodów z instalacją gazową

2

Przegląd techniczny samochodów z instalacją gazową

Samochód to nie tylko wygoda poruszania się, ale także niemały wydatek, co potwierdzi każdy kierowca. Aby obniżyć koszty eksploatacji auta stosowane są różne sposoby, np. zakładana jest instalacja LPG. Co z przeglądem technicznym samochodu z gazem? Czy różni się od przeglądu zwykłego pojazdu?

Instalacja LPG i instalacja CPG – czym się różnią?

Przegląd samochodu z instalacją gazową różni się od przeglądu technicznego każdego innego pojazdu, ale tylko pod pewnymi względami. Instalacja gazowa nie jest typowym wyposażeniem auta, dlatego jej montowanie poddane jest innym, dodatkowym kontrolom. W związku z tym przegląd techniczny samej instalacji musi być traktowany, jako badanie specjalistyczne.

Dodatkowo samochody na gaz to nie tylko te wyposażone w instalację LPG. Obok nich istnieje instalacja gazowa CNG, która jest mniej popularna, ale tak samo korzystna dla właściciela pojazdu. Co więcej – zdarza się, że w jednym samochodzie z silnikiem benzynowym zamontowane są obie wersje.

Niezależnie od rodzaju instalacji – na gaz płynny LPG (propan-butan) czy gaz ziemny CNG, badanie techniczne musi być wykonane. Dla diagnostyka nie jest ważny jej typ, a stosowne dokumenty i to, czy system ten jest sprawny – komentuje diagnosta z Okręgowej Stacji Pojazdów Damal z Łodzi, która posiada uprawnienia do diagnozowania tego typu pojazdów.

Przegląd techniczny zwykłego auta i samochodu z gazem – cechy wspólne

Co w takim razie trzeba wiedzieć o badaniach technicznych samochodu na gaz? Tak naprawdę wystarczy poznać wszystkie istotne sprawy związane z przeglądem, które dotyczą każdego pojazdu, nie tylko tego z gazową instalacją.

Po pierwsze – samochody, i nie tylko, muszę przejść obowiązkowe badanie techniczne w ciągu trzech lat od zakupu nowego pojazdu, w ciągu dwóch lat po pierwszym przeglądzie, a następnie – co roku. Od reguły tej nie ma większych wyjątków, a niedopilnowanie terminu ważności badań może mieć przykre konsekwencje, łącznie z zakazem prowadzenia pojazdu.

Po drugie – w obu przypadkach sprawdzane są dokładnie te same elementy samochodów, w celu sprawdzenia, czy nie jest on zagrożeniem na drodze dla innych kierowców. Zgłaszając się na przegląd techniczny samochodu należy spodziewać się kontroli takich elementów, jak:

  • zgodność numeru VIN z numerem w dowodzie rejestracyjnym;
  • stan ogumienia;
  • stan hamulców (w tym hamulca ręcznego);
  • oświetlenie;
  • stan zawieszenia;
  • silnik (przecieki i emisja szkodliwych związków);
  • układ wydechowy;
  • obecność i dobre działanie pasów bezpieczeństwa.

W przypadku wykrycia usterek i nieprawidłowości istnieje szansa naprawienia ich i ponowne badanie bądź też niedopuszczenie samochodu do ruchu drogowego.

Czym różni się przegląd samochodu z instalacją gazową?

Różnice w przeglądzie technicznym samochodu z instalacją gazową od pojazdu zwykłego zawierają się w trzech rzeczach: cenie, przedstawianych dokumentach i długości trwania badania. Jak dodaje pracownik stacji Damal z Łodzi, trzeba też pamiętać, że nie wszystkie stacje posiadają uprawnienia do przeprowadzenia takiej kontroli, dlatego od sprawdzenia tej informacji powinno rozpocząć się badania techniczne.

Cena ustalona jest odgórnie, ustawowo, dlatego na każdej stacji powinna ona być taka sama i wynosić 162 zł. Na ten koszt składa się 98 zł za badania okresowe, 63 zł za badania specjalistyczne (przystosowanie samochodu do zasilania gazem) i 1 zł opłaty za Ewidencję Pojazdów.

Dokumenty, jakie trzeba przedstawić to: dowód rejestracyjny (obowiązkowe dla każdego typu pojazdów), zaświadczenie o legalizacji zbiornika gazowego i świadectwo legalizacjo montowania instalacji gazowej (montowana po 2001 roku). Legalizacja zbiornika jest zazwyczaj ważna 10 lat.

Czas trwania takiego badania może się nieznacznie przedłużyć i średnio wynosi ok 30 minut. Wszystko tak naprawdę zależy od stanu technicznego samego pojazdu. Jeśli żaden z kontrolowanych elementów nie będzie budził zastrzeżeń, przegląd ulegnie przyśpieszeniu. W przeciwnym razie może się wydłużyć. Zawsze warto poczekać jednak kilka minut więcej i być pewnym, że nasz samochód nie jest zagrożeniem zarówno dla nas, jak i innych uczestników ruchu.

Więcej informacji na stronie: http://damal.eu/?p=9

samedayessays.org
Best essay writers in uk

2 Comments

Leave a Reply

jedenaście + 3 =

Your email address will not be published. Required fields are marked *