Procesy magazynowe jako ważny element łańcucha dostaw

1

Procesy magazynowe jako ważny element łańcucha dostaw

Rynek magazynowy w Polsce coraz dynamiczniej się rozwija. Można powiedzieć, że rok 2014 był przełomowy dla rynku powierzchni magazynowych. Wybudowano aż 1,1 miliona m2 powierzchni magazynowych, gdy w 2013 roku liczba zrealizowanych projektów nie przekroczyła 400 tysięcy m2.

Zwiększa się zarówno podaż, jak i popyt na nowoczesne powierzchnie do składowania. Firma doradcza Colliers International donosi, że spadł wskaźnik pustostanów, co oznacza, że chętnych na wynajem magazynów przybywa. Jeżeli chodzi o rynek warszawski, to na koniec 2014 roku całkowita podaż wyniosła 2,76 miliona. Natomiast powierzchnia niewynajętych stanowiła około 7%, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do roku poprzedniego (pod koniec 2013 roku było to 14%).

Wzrost popularności powierzchni magazynowych jest spowodowany między innymi nieustannym rozwojem branży e-commerce. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w e-biznesie, zakładając swoje sklepy internetowe. Istnieją platformy internetowe, na których założenie sklepu jest bardzo proste. Trudności nastręcza natomiast organizacja sprawnego łańcucha dostaw. Dla klientów e-sklepów jednym z najważniejszych czynników wyboru jest czas dostarczenia przesyłki, a co za tym idzie bardzo wiele sprzedawców skupia się na transporcie nie przykładając należytej uwagi do procesów magazynowych. Nieodpowiednie zarządzanie stanami magazynowymi może zaowocować zniszczeniem towarów lub brakiem informacji o wyczerpaniu danego produktu.

Jak znaleźć dobry magazyn?

Od długiego czasu najpopularniejsze są powierzchnie magazynowe w systemie wysokiego składowania. Są to powierzchnie, wyposażone w specjalne regały, które mogą pomieścić wiele miejsc paletowych na relatywnie małej powierzchni. Poszukiwanie magazynu do wynajęcia zaczynają się zazwyczaj w internecie. Wpisując w wyszukiwarkę internetową „magazynowanie warszawa” można znaleźć wszystkie dostępne powierzchnie magazynowe w pobliżu interesującej nas lokalizacji.

Warto jednak zdecydować się na usługę magazynowania u operatora logistycznego. Zazwyczaj jej koszty są wyższe niż wynajęcie samej powierzchni, lecz wtedy dostajemy możliwość stałego wglądu do towarów, dzięki nowoczesnym systemom informatycznym, które są już standardem u większości operatorów logistycznych. Ponadto, stanami magazynowymi zarządza zazwyczaj zespół wykwalifikowanych pracowników.

Bardzo niewiele osób decyduje się na własny magazyn, gdyż jest on związany z bardzo dużymi kosztami stałymi i wymaga zatrudnienia dodatkowych pracowników. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na outsourcing procesów magazynowych oraz transportowych.

Część osób decyduje się na skorzystanie z usług operatora logistycznego, którego oferta jest ściśle dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego e-sklepu. Sklepy, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu i cieszą się ugruntowaną pozycją często korzystają z usługi logistyki kontraktowej, która opiera się na długofalowej współpracy między klientem, a operatorem logistycznym i łączy w sobie wszystkie potrzebne usługi.

http://samedayessays.org/buy-essay/
Best website to buy essays
Write your paper

One Comment

Leave a Reply

trzy × 1 =

Your email address will not be published. Required fields are marked *