Pasy transportowe. Które będą najlepsze?

Pasy transportowe dostępne są w szerokiej gamie modeli. Który z nich wybrać? Jakie zastosowania mają poszczególne rodzaje pasów transportowych?

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje pasów transportowych. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą naprawdę wszystkim. Wytrzymałością, rodzajem zamocowania, przeznaczeniem, szerokością, a nawet kolorem czy napisami (szeroki wybór pasów transportowych prosto od producenta z możliwością wyboru własnego nadruku znajdziemy na stronie twojepasy.pl). Jak jednak znaleźć wśród nich te, które w naszym przypadku sprawdzą się najlepiej?

Ściągające pasy transportowe

Zasada ich działania przypomina klamrę zwykłego paska od spodni, więc spinacz i taśma tworzą jeden element. Z tego powodu są też określane mianem pasów jednoczęściowych. To podstawowy typ pasów transportowych, doskonale sprawdzający w niezbyt wymagających zastosowaniach – na przykład kiedy musimy spiąć ze sobą kilka elementów, by zajmowały mniej miejsca w transporcie.

Pasy transportowe z napinaczem

Pasy tego typu są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach – zarówno w profesjonalnym transporcie, jak i w prywatnych samochodach do montażu ładunku na bagażniku dachowym. Pasy transportowe z napinaczem w zestawie wyróżniają się ogromną różnorodnością długości i maksymalnych tonażów, dzięki czemu łatwo dobierzemy model odpowiedni zarówno do auta osobowego, dostawczego, jak i TIR-a.

Pasy na niemieckie i austriackie drogi

W profesjonalnym transporcie odbywającym się na niemieckich bądź austriackich drogach należy skorzystać z pasów transportowych określonych przez przepisy obowiązujące w tych krajach. Chodzi o pasy z napinaczami w systemie ERGO, które cechują się odwróconym mechanizmem działania, który nie tylko ułatwia ich zapinanie, ale też zwiększa wytrzymałość, która w linii prostej wynosi 2,5 tony.

Jakie pasy wybrać do lawety?

Osobną kategorię stanowią pasy transportowe stosowane do mocowania aut przewożonych na lawetach. Bardzo przypominają one pasy z napinaczem, od których różnią się jednak obecnością trzech haków (w pasach z napinaczem stosuje się dwa) oraz elementów zabezpieczających pas przed zsunięciem się z opony, które zazwyczaj mają postać klocka. Pasy transportowe do lawety dostępne są w wielu wersjach, różniących się rodzajem haka, szelek i klocka.