Oryginały czy zamienniki – jakie części do wózka widłowego wybrać?

Prędzej czy później to się stanie – wózek widłowy odmówi posłuszeństwa. Choć większość widlaków to nieprzeciętnie twardzi zawodnicy, to przecież nic nie jest niezniszczalne. Zdarzają się też wypadki, a przede wszystkim wiele części eksploatacyjnych ulega normalnemu zużyciu. Bez wątpienia ważne jest, aby kontrolować stan techniczny wózka regularnie i wymieniać takie komponenty, zanim zużyją się do końca. W ten sposób można uniknąć większych zniszczeń i nieprzewidzianych przestojów. Tu jednak pojawia się pytanie – czy warto inwestować w oryginalne części do wózka widłowego, czy może oszczędzić niemałe pieniądze na zamiennikach?

Jak eksploatujesz wózek?

To całkiem zasadne pytanie. Nie ma sensu przesadnie inwestować w maszynę, której używasz dwa razy w tygodniu do rozładunku dostawy. Nie jest tajemnicą, że większość zamienników ustępuje jakością częściom z logiem producenta wózka, nie znaczy to jednak, że nie będą działać. Choćby opony, zawieszenie albo wskaźniki nie wpłyną znacznie na takie użytkowanie, a pozwolą zaoszczędzić trochę grosza na ważniejsze wydatki.

Z drugiej strony oryginalne części do wózków widłowych są dobrze znane i choćby na podstawie przebiegu swojego wózka wiesz, ile przetrwają. To niebagatelna zaleta dla firm, dla których widlak jest podstawowym narzędziem pracy. Sprawdzona część jest solidnym zabezpieczeniem przed niespodziewanym zastojem, a jakość działania maszyny wpływa na morale pracowników.

Nie wszystko musi być idealne

Powiedzmy sobie szczerze – nie wszystkie części do wózków widłowych są równie ważne. Z pewnością nie warto oszczędzać na hydraulice. To kluczowy element do działania wózka i tutaj polecamy oryginalne elementy. Jednak choćby widły, choć przenoszą ogromne obciążenia, mogą być spokojnie zastąpione zamiennikiem. Byle sprawdzonego producenta – nie warto tu nadmiernie oszczędzać. Za to możemy śmiało korzystać z detali nadwozia, świateł i innej drobnicy od producentów zamienników. We wnętrzu starajmy się zachować równowagę, aby nie wpłynąć negatywnie na komfort kierowcy.

Niektóre zamienniki mogą być lepsze niż oryginalne części do wózka widłowego

Na koniec nieoczywiste stwierdzenie. Choć zazwyczaj zamienniki pozwalają oszczędzić pieniądze, to istnieją też części o wytrzymałości wyższej niż fabryczna (a nie zawsze droższe). Warto zasięgnąć opinii na ten temat w serwisie. Może uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu lub pozbyć powracających awarii?