Nie wiesz jak przetransportować samochód do Wielkiej Brytanii? Jest na to sposób!

1

Südamerika, Chile, Patagonien, Autofähre zwischen Puerto Montt und Chaitén

W dzisiejszych czasach niemal jedną trzecią polskiego społeczeństwa w wieku produkcyjnym stanowią emigranci na co dzień żyjący poza granicami kraju. Od wielu lat Polacy szukają pracy w krajach takich jak Wielka Brytania, równie chętnie obierają je jako miejsce swoich studiów. Jeżeli i my zaliczamy się do tego grona z pewnością prędzej czy później możemy mieć problem z przewozem swojego samochodu z Polski na wyspy. Doskonałym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem może okazać się przeprawa promem.

– Ostatecznie najprostszym rozwiązaniem jest zakup samochodu na miejscu, w Wielkiej Brytanii. To jednak rozwiązanie zarezerwowane dla osób, które już dorobiły się stałego, dobrze płatnego zatrudnienia na wyspach lub tych, które przeprowadzając się już są wyposażeni w odpowiedni budżet. A takich, jak wiemy, jest bardzo mało. Innym rozwiązaniem jest zakup biletu na przewóz samochodu pociągiem, który Eurotunnelem przejeżdża pod kanałem Lamanche z francuskiego Calais do brytyjskiego Folkestone. To jednak wciąż dość kosztowne wyjście, dodatkowo związane z licznymi ograniczeniami – stwierdza specjalistka Botrans. – Prom to proste rozwiązanie, które ma wiele zalet. W dodatku w pewnych okolicznościach może być wyjątkowo tanim środkiem transportu.

Niestety wciąż nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, co oznacza, że część Europy musimy przejechać samochodem. Ceny paliwa wahają się od 1,40 euro za litr, a przejazd większością autostrad jest płatny, duże znaczenie ma zatem czy zależy nam na jak najkrótszym czasie podróży czy możliwości połączenia jazdy ze zwiedzaniem kontynentu. Znacznie droższa okazuje się podróż w pojedynkę, łatwiej jest jechać ze znajomymi lub chłopakiem/dziewczyną albo znaleźć osoby szukające transportu do Wielkiej Brytanii. Dzisiaj to proste za pomocą specjalnych portali, na których internetowi, ale zweryfikowani „autostopowicze” szukają kierowcy. W przypadku promu możemy liczyć na kilka połączeń: z Francji (Calais-Dover kanałem Lamanche, Dunkierka-Dover), z Holandii (np. Amsterdam-Newcastle) oraz Niemiec (Cuxhaven-Immingham). – Promem przewieziemy niemal każdy rodzaj bagażu i oczywiście samochód. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla emigrantów. W przeciwieństwie do samolotu nie trzeba się martwić o odpowiednią wagę i rozmiary walizek, na promie nie zapłacimy zatem za nadbagaż – wymienia specjalistka Botrans. – Dużą zaletą jest także komfort podróżowania. Po promie możemy poruszać się bez ograniczeń. Jeżeli przeprawiamy się nocą, możemy wynająć kabinę tylko dla siebie i odpocząć w trakcie podróży. Promy to dzisiaj pływające centra ze sklepami, kawiarniami, knajpkami i miejscami oferującymi liczne atrakcje, także dla dzieci. Ilość oferowanych atrakcji zależy głównie od przewoźnika oraz długości trasy – dodaje.

Poza rozrywką i komfortem jazdy warto wspomnieć o innych, znaczących zaletach. Ważny jest przede wszystkim wymiar ekologiczny – promy generują wyjątkową małą ilość CO2 (w porównaniu np. z samolotem), są także niezawodnym środkiem transportu bez względu na warunki pogodowe. Duże opady śniegu lub mgła nie są dla promu problemem w bezpiecznym dotarciu do celu.

.

One Comment

  1. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures
    on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end
    or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

Leave a Reply

4 × 1 =

Your email address will not be published. Required fields are marked *