Nie dać się bankowi

0

Nie dać się bankowi

Przyszło nam żyć w takich a nie innych czasach, nasz świat wygląda tak, jak wygląda, a nie inaczej, a nam pozostaje się pogodzić z tym, że funkcjonowanie w społeczeństwie bez własnego samochodu jest bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe.

Komunikacja miejska i międzymiejska to bardzo zawodne i praktycznie niezależne od nas rozwiązanie (spróbujcie powiedzieć kierowcy tramwaju, żeby jutro skręcił w inną ulicę na rondzie i przyjechał 30 minut później, bo musicie zdążyć załatwić sprawę w urzędzie, a trasa nie przebiega obok domu Waszej ciotki, która ma imieniny!), które na dodatek wcale nie jest takie tanie jak mogłoby się wydawać i pożera mnóstwo czasu (godzina odjazdu sztywno narzucona, ludzie kupujący bilety i kierowcy, konieczność przejechania najbardziej zakorkowaną ulicą w mieście, bo tam właśnie jest przystanek).
Niewiele osób dysponuje ilością gotówki wystarczającą na zakup samochodu, jednak w obliczu dzisiejszego świata bardzo często stawiamy sobie nie pytanie: „samochód czy komunikacja miejska?”, a „leasing czy kredyt na samochód?”. Dylemat mają tu głównie mali przedsiębiorcy, często gotowi wydać spore pieniądze na pojazd, który wynagrodzi im poniesione koszty swoją jakością. Okazuje się jednak, że przy zakupie na kredyt samochodu osobowego którego wartość przekracza dwadzieścia tysięcy euro (przeliczenie złotówki – euro następuje po kursie NBP obowiązującym w dniu przekazania pojazdu do użytku), nadwyżka ponad tę kwotę nie może być zaliczona do kosztów prowadzenia firmy. Natomiast bez względu na cenę samochodu w leasingu operacyjnym, całość rat leasingowych, wszystkie opłaty manipulacyjne oraz czynsz inicjalny bez przeszkód można „wrzucić w koszty”. Od zakupu samochodu osobowego możemy odliczyć 60% podatku VAT, jednak nie więcej niż 6 tysięcy złotych, co w przypadku zakupu na kredyt traktowane jest „z góry” i jednorazowo, natomiast w przypadku leasingu – co miesiąc. Nie do końca jest to rozwiązanie korzystne i przeważa tutaj opcja kredytu. Leasing ma jeszcze jedną zasadniczą wadę: praktycznie niemożliwe jest sfinansowanie w ten sposób zakupu samochodu używanego. Jednak generalne wyliczenia kosztów zakupu samochodu świadczą, iż leasing jest opcją korzystniejszą finansowo.

Custom essay service reviews

Leave a Reply

4 × cztery =

Your email address will not be published. Required fields are marked *