Na co zwrócić szczególną uwagę, szukając magazynu na wynajem?

Magazyny na wynajem nie są żadną nowością, ale dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się ogromny wzrost popularności tego rozwiązania. Decydują się na nie firmy działające w różnych branżach, przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli kogoś nie stać na na zakup lub wybudowanie własnego magazynu, to sporą oszczędnością czasu i pieniędzy będzie wynajęcie powierzchni magazynowej. Wystarczy tak naprawdę wyszukać interesujące ogłoszenia, obejrzeć magazyn, podpisać umowę i już można przejść do jego użytkowania. Wybór jest ogromny, więc nie ma problemu z dostosowaniem magazynu do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Co będzie istotne podczas szukania magazynu do wynajęcia?

Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem ofert dotyczących wynajmu powierzchni magazynowych, bo pojawia się ich coraz więcej. Mogą mieć one różne lokalizacje – zarówno w centrum miast, jak i na ich obrzeżach. Dla każdego inwestora kwestią kluczową powinien być rodzaj magazynu i jego położenie. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć obiekt w przystępnej cenie w mieście, nie ma też sensu niepotrzebnie przepłacać, jeśli można wynająć magazyn na przedmieściach w atrakcyjniejszej cenie. Oczywiście na uwadze trzeba mieć odległość powierzchni magazynowej od siedziby firmy. Nie może być ona zbyt odległa, bo utrudni to dojazdy. Staną się one drogie i czasochłonne. Kolejną kwestią jest to, aby powierzchnia magazynowa została odpowiednio dostosowana do potrzeb inwestora, specyfiki jego przedsiębiorstwa. W zależności od tego, co dokładnie ma być składowane w magazynie, trzeba wybrać jego właściwy rodzaj i panujące w nim warunki, dostępne wyposażenie. Znaczenie ma nawet otoczenie magazynu, czy znajdują się w pobliżu osiedla mieszkaniowe. Jednym słowem, przyjrzeć trzeba się kwestiom dotyczącym szeroko pojętej infrastruktury.

Na co zwracać uwagę, przeglądając magazyny do wynajęcia?

Przy wyborze magazynu na wynajem trzeba myśleć przyszłościowo, mieć na uwadze cele biznesowe i rozwój firmy. Nie ma oczywiście sensu przepłacać za nadprogramowy metraż, ale powierzchnia magazynowa nie może być zbyt mała. Jeśli przedsiębiorstwo cały czas się rozrasta i poszerza asortyment, to wkrótce będzie potrzebować więcej miejsca do właściwego przechowywania oferowanych produktów. Należy wobec tego uwzględnić potrzeby nie tylko aktualne, ale też przyszłe. Świetną opcją są powierzchnie magazynowe podzielone na moduły, dzięki czemu w każdej chwili będzie można zwiększyć dostępną przestrzeń, bez konieczności szukania nowego magazynu. Bardzo ważne jest to, czy magazyn jest wyposażony w niezbędne regały i sprzęty, ma podłączone media. Dopytać należy, co dokładnie jest wliczone w cenę najmu, jakie będzie się ponosić comiesięczne koszty i w jaki sposób należy rozliczać się z właścicielem nieruchomości. Jeśli komuś zależy na tym, aby przechowywane w magazynie dobra były należycie chronione, to warto poszukać obiektu monitorowanego, dobrze ogrodzonego, stale nadzorowanego. Wszystkie ustalenia muszą oczywiście znaleźć się w umowie, przed podpisaniem trzeba zapoznać się z jej zapisami. Przejrzystość umowy to podstawa.