Kierowcy z jakimi uprawnieniami znajdą pracę w Częstochowie?

Zawodowi kierowcy nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Wiele firm transportowych poszukuje tego typu pracowników, dlatego warto zainteresować się, jak wygląda ten rodzaj pracy i jakich kwalifikacji wymaga. Jednym z miast, w których mogą znaleźć zatrudnienie kierowcy jest Częstochowa. Jakie uprawnienia należy posiadać, aby pracodawcy chcieli z Tobą współpracować?

Gdzie szukać pracy jako kierowca?

Przede wszystkim zawodowych kierowców poszukują firmy zajmujące się transportem zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Najwięcej ofert pracy zamieszczanych jest w internecie, ogłoszenia o pracę dla kierowcy w Częstochowie porównasz w wyszukiwarkach ofert (praca.money.pl). Ponadto warto przeglądać ogłoszenia w prasie lokalnej oraz zdobywać informacje od znajomych i rodziny. Czas, w którym poszukujesz pracy przeznacz na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji.

Jakie uprawnienia powinien posiadać zawodowy kierowca?

Zawód kierowcy jest trudny i wymagający, warto to mieć na uwadze zanim podejmiesz się pracy w tym charakterze. Aby otrzymać kwalifikacje uprawniające do przewożenia dużych ładunków, należy przejść badania psychologiczne i lekarskie. Wszelkie szkolenia i kursy dla kierowców są bardzo kosztowne, jednak zdarza się, że Urząd Pracy bądź inne instytucje tworzą specjalne programy dla osób bezrobotnych, dzięki czemu mogą one za darmo lub przy pomocy dużego dofinansowania zdobyć niezbędne kwalifikacje.

Wśród niezbędnych uprawnień jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii, najczęściej są to kategorie C i E, które pozwalają na przewóz ładunków wielkogabarytowych. Istotnym dokumentem jest także aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej, a uzyskać je można przechodząc specjalny kurs i zdając egzamin państwowy. Aby świadectwo to nie straciło ważności, należy odnawiać je co pięć lat poprzez szkolenia okresowe.

Niektórzy pracodawcy wymagają również posiadania uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych, a więc materiałów wybuchowych, zapalnych, promieniotwórczych lub rażących. Aby uzyskać takie uprawnienia należy przejść specjalny kurs i zdać egzamin pisemny, który ma formę testu.

Zalety i wady pracy kierowcy

Bez wątpienia zawód kierowcy jest bardzo dobrze płatny, dlatego też wiele osób bierze pod uwagę tę ścieżkę kariery. Jest to również szansa na odbycie wielu zagranicznych podróży. Z drugiej strony kierowcy muszą być przygotowani, na to, że może spotkać ich wiele sytuacji stresowych. Dla wielu osób największym minusem są częste rozłąki z rodziną. Zdarza się, że trzeba wytrzymać nawet 5 tygodni poza domem.

Do problemów, z którymi muszą się borykać kierowcy ciężarówek dochodzi obecnie zagrożenie ze strony nielegalnych imigrantów, którzy nie raz napadają kierowców, okradają ich z przewożonego ładunku lub próbują wykorzystać ciężarówki do nielegalnego przekraczania granic państw. Z tego oraz innych powodów, zawód kierowcy jest zaliczany do kategorii zawodów trudnych i niebezpiecznych.