Jak zorganizować transport towarów do Niemiec?

Odkąd Polska wkroczyła do Unii Europejskiej, a zarazem do strefy Schengen, transport pomiędzy naszym krajem a Niemcami stał się o wiele prostszy. Nadal jednak niezbędna jest pewna wiedza z zakresu spedycji i logistyki, aby przewieźć bezpiecznie i zgodnie z prawem niektóre towary, zwłaszcza jeśli ich ilość jest znaczna.

Rodzaje transportu towarów do Niemiec

Najpopularniejszym rodzajem transportu odbywającego się pomiędzy Polską a Niemcami jest bez wątpienia transport drogowy. Inną możliwością jest wykorzystanie kolei, a więc transport szynowy. Trzecią opcję stanowi transport lotniczy, jednak jest on bardzo rzadko wykorzystywany na tak małych odległościach. Można także połączyć rożne rodzaje, np. transport drogowy z szynowym, czego wynikiem jest tzw. transport kombinowany.

Transport drogowy do Niemiec

Ta forma transportu jest najczęściej wybierana z wielu względów. Dzięki istnieniu tzw. unii celnej zostało zniesione cło oraz wiele innych dodatkowych taryf obowiązujących w obrotach handlowych, a co za tym idzie, samochody transportowe nie muszą spędzać długich godzin na przejściach granicznych i przechodzić niezwykle szczegółowych kontroli. Nie oznacza to jednak, że przewozić można wszystko bez żadnych ograniczeń czy obostrzeń. Każdą ciężarówkę może skontrolować Inspekcja Transportu Drogowego, dlatego warto stosować się do obowiązujących przepisów związanych zarówno z ruchem drogowym, jak i przewozem towarów. Transport drogowy jest najczęściej wybierany także ze względu na gęstą sieć autostrad na terenie Niemiec, dzięki której samochody ciężarowe mogą łatwo i szybko dotrzeć do celu.

Zaufaj specjalistom – skorzystaj z usług firm transportowych

Najprostszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy musimy przetransportować coś do naszego zachodniego sąsiada jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej, o czym pisze w poradniku: http://fracht.pl/poradnik/wpis/jak-zorganizowac-przewoz-towaru-do-niemiec/ jeden z liderów branży spedycyjno-logistycznej. Jeśli nasza działalność wymaga jedynie sporadycznych wymian towarów z zagranicą lub transport jaki chcemy  przewieźć do Niemiec jest prywatny, wtedy działanie na własną rękę jest nieopłacalne i pochłonie zbyt wiele czasu.

Jednorazowy wynajem samochodu ciężarowego lub dostawczego jest drogi, do tego dochodzi kwestia odpowiednich uprawnień do prowadzenia danego rodzaju pojazdu oraz przewozu rzeczy. Choć może się wydawać, że w dobie wszystko mających smartfonów, tabletów i GPS-u możemy bez problemu dojechać wszędzie, to zaplanowanie najkrótszej, a jednocześnie najlepszej trasy przejazdu wcale nie jest tak proste i oczywiste, jak wygląda na pierwszy rzut oka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy transportowej?

Przede wszystkim warto zapytać jakie są dostępne rodzaje transportu i który w konkretnym wypadku będzie najbardziej ekonomiczny. Należy przy tym zaznaczyć, co stanowi dla nas priorytet – cena czy czas dostarczenia towaru na miejsce, a może i to i to. Istotne jest również odpowiednie podejście firmy transportowej do klienta, łatwy kontakt oraz jasne przedstawienie oferty, pozbawionej ukrytych kruczków i niejasności.