Jak RFID sprawdza się w logistyce?

4

systemy_logistyczneLogistyka to szereg działań związanych z planowaniem, realizowaniem i kontrolą sprawnego oraz efektywnego przemieszczania się transportu i przepływu towarów z jednego miejsca do drugiego w określonym czasie.

Proces logistyczny obejmuje takie elementy, jak: obsługa klienta, przepływ informacji, kontrola zasobów, realizowanie zamówień, zaopatrzenie, pakowanie, obsługę zwrotów, składowanie i transport. Często dostarczenie kilkuset komponentów wydaje się procesem trudnym i skomplikowanym. Wtedy warto skorzystać z technologii RFID.

Radiowa identyfikacja (ang. Radio-frequency identification) to technika wykorzystująca fale radiowe do przesyłania danych. Pozwala na monitorowanie w czasie rzeczywistym. Gdy technologia RFID zostanie wsparta przez urządzenia GPS to wówczas mamy do czynienia z kontrolą komponentów. Istotnym elementem jest odpowiednie oznakowanie towarów, opakowań oraz środków transportu, niezbędnych w procesie dostarczania materiałów.

Technologia RFID jest popularnie wykorzystywana w sortowniach, halach produkcyjnych, magazynach, ale także można się z nią spotkać w składach kontenerów czy na lotniskach. Powszechnie stosuje się ją w miejscach, gdzie konieczny jest precyzyjny odczyt, a przekazywanie informacji liczone jest w czasie kilku sekund. W logistyce magazynowej RFID stosuje się do identyfikacji towarów, a także do obsługi wszystkich operacji, jak przyjęcia, kompletacji, inwentaryzacji.

Duże magazyny często wykorzystują sortownice, systemy wysokiego składowania lub taśmy współdziałające z systemem RFID, który może bazować na identyfikacji towarów, które zostały oznaczone tagami RFID.

Najbardziej powszechną na skalę przemysłową częstotliwością RFID jest UHF (częstotliwość ultra wysoka). Dzięki jej wykorzystywaniu zapewnia się komfort odczytu tagów RFID z odległości nawet do 10 metrów. Wpływ na odczyt mogą mieć potencjalne zakłócenia związane z konstrukcją pomieszczeń lub pole elektromagnetyczne. I tak np. firmy mają możliwość budowania bramek lub tuneli, które monitorują i przetwarzają dane, trafiające do systemów ERP oraz WMS.

W nowoczesnych rozwiązaniach mamy możliwość śledzenia towarów w magazynach, z dokładnością do kilkunastu centymetrów. Podwiesza się pod sufit czytniki, które tworzą modułową siatkę i przekazują sobie wzajemnie informacje. Czytniki RFID odczytują tagi, dzięki czemu istnieje możliwość obserwacji przemieszczających się towarów w monitorowanym budynku, a pracownicy wiedzą, gdzie dokładnie znajduje się konkretny towar w magazynie.

W logistyce często stosuję się także montowanie bramek RFID, które pozwalają na stałą kontrolę przywożonych i wywożonych z magazynu towarów. Wspomniana technologia oraz stosowanie automatyki w przestrzeniach przemysłowych może zostać w pełni zautomatyzowany i zarządzany przez system informatyczny.

Tagi RFID w logistyce mogą być wykorzystywane także do identyfikacji pojedynczych nośników, takich jak palety czy pojemniki. Bezobsługowe skanowanie pozwala na przewiezienie palety przez bramki RFID z zamontowanymi czytnikami i antenami, a w rezultacie daje oszczędność nawet do kilku sekund na każdej palecie,  co przy dużej rotacji może przynieść wymierne korzyści w postaci skrócenia czasu załadunku i załadowania większej ilości palet w tym samym czasie.

4 Comments

Leave a Reply

sześć + 1 =

Your email address will not be published. Required fields are marked *