Czy system monitorowania pojazdów potrafi wykryć nieprawidłowości w pracy kierowców? Odpowiadamy

smartphone-1283012_1920Współcześnie z monitoringiem GPS spotkamy się w prawie każdej firmie która z racji prowadzonej działalności korzysta z floty samochodów. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw przewozowych, transportowych, jak i właściwie wszystkich które zatrudniają mobilnych przedstawicieli handlowych. Jednym z magnesów za pomocą których producenci systemów monitoringu usiłują przyciągać klientów jest możliwość wychwycenia za ich pomocą nieprawidłowości w pracy kierowców. Czy rzeczywiście monitoring GPS jest do tego zdolny?

Jak to działa?

 

            Zanim odpowiemy na to pytanie musimy zrozumieć mechanizm na którym opiera się system monitorowania pojazdów. Infrastrukturą umożliwiającą jego działanie są krążące po orbicie Ziemi satelity. Gdy nadajnik systemu jest włączony satelita „widzi” jego pozycję i w dowolnym momencie może przekazać ją do odbiornika. Aby lokalizacja GPS działała – wystarczy znajdować się w strefie zasięgu. Miejsca, w których go nie ma, już teraz należą do rzadkości i jest bardzo prawdopodobne, że w najbliższych latach zostaną całkowicie wyeliminowane. Nadajniki GPS mogą być umieszczone w aucie lub dowolnym innym urządzeniu. W roli nadajnika sprawdzi się również zwykły telefon komórkowy – wiele systemów monitoringu używa właśnie tych urządzeń.

 

Zgodność z harmonogramem

 

            GPS jest w stanie określić pozycję auta – jeśli nadajnik znajduje się w zasięgu to mamy do czynienia z dokładnością do kilku metrów. Dyspozytor z dostępem do systemu będzie więc w stanie na bieżąco monitorować pozycję kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu aut. Dane systemu satelitarnego są obiektywne i nie ma w nich przekłamań wynikających ze złej woli lub nieznajomości terenu, które niestety zdarzają się często gdy bazujemy na informacjach od kierowcy. Dzięki monitoringowi widać więc jak na dłoni którzy z kierowców jadą wytyczoną trasą, a którzy z niej zjeżdżają. Oczywiście warunki na drodze zmieniają się cały czas i nie można ustalonego centralnie harmonogramu traktować jak wyroczni, jeśli jednak pojawia się odstępstwo – dyspozytor dzwoni do kierowcy i wyjaśnia jego przyczynę.

 

Statystyki

 

            Monitoring GPS jest również narzędziem niezwykle przydatnym jeśli chodzi o tworzenie statystyk. Zaawansowane systemy automatycznie gromadzą dane i mogą zostać przez użytkownika w ciągu kilku chwil przekształcone w użyteczne wykresy. Pozwala nam to monitorować pracę kierowców nie tylko w skali mikro ale również makro – jak często kierowca odstępuje od harmonogramu, jak często zdarzają mu się stłuczki, spóźnienia, ile zużywa paliwa etc. Jeśli nieprawidłowości wynikają z nawyków – będzie można je skorygować, jeśli natomiast kierowcy nie można zaufać – dane gromadzone przez GPS pozwolą wychwycić to na tyle szybko, aby zwolnić go zanim spowoduje poważniejsze straty.

 

Systemy monitorowania pojazdów wspomagają działalność na kilku polach, również jeśli chodzi o efektywność kierowców. Jeśli więc zależy nam na ich dobrej i skutecznej pracy to warto się w taki zaopatrzyć. Dzięki GPS jesteśmy w stanie szybko wykryć nieprawidłowości.