Co robić, aby przedłużyć życie akumulatora

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednia dbałość o stan techniczny naszego samochodu nie powinna ograniczać się wyłącznie do kontrolowania elementów eksploatacyjnych i ilości poszczególnych płynów w każdym z układów auta, ale również na zapewnieniu odpowiednich warunków pracy pojazdu. Jednym z najczęściej pomijanych elementów, a jednocześnie stosunkowo drogich w zakupie i wymianie, jest akumulator. Co robić, aby przedłużyć jego życie? Czy w samochodach z systemem start-stop zalecenia się takie same? Na co powinniśmy w szczególności uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia akumulatora?

Pomimo tego, że to przeważnie w okresie zimowym najłatwiej dostrzec wszelkie uszkodzenia związane z układem zasilania pojazdu skutkujące najczęściej problemami z uruchomieniem silnika o poranku, to nowoczesne samochody są znacznie bardziej wrażliwe na jakiekolwiek spadki napięcia w układzie. Przykładem mogą być tutaj chociażby najnowsze auta, które sygnalizują uszkodzenie akumulatora już przy spadku jego naładowania do około 65% i jednocześnie automatycznie wyłączają takie systemy jak start-stop czy system odzyskiwania energii z układu hamulcowego. W skrajnych przypadkach może być konieczne wezwanie również assistance do zresetowania komputera pojazdu.

Jak dbać o akumulator?

Zarówno w przypadku tradycyjnych akumulatorów, jak i akumulatorów dostosowanych do systemu start-stop powinniśmy sprawdzać i kontrolować takie same elementy, które można sprowadzić do kilku prostych, ale ważnych zasad:

 1. Kontrola klem

To właśnie poprzez połączenie klem z akumulatorem następuje podłączenie całego zasilania pojazdu. Jednocześnie klemy są miejscem, które bardzo szybko się utlenia i brudzi, a to wpływa na ilość przewodzonego prądu. Stopień dokręcenia klem i ich czystość powinniśmy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu (warto je regularnie odkręcać, czyścić delikatnie papierem ściernym oraz stosować preparaty zapobiegające ich korodowaniu).

2. Kontrola mocowania akumulatora

Oprócz mocowania klem do akumulatora powinniśmy również regularnie sprawdzać jego zamocowanie do podstawy. Akumulator jest stosunkowo delikatnym urządzeniem o sporej wadze i jego niestabilne zamocowanie może prowadzić do jego uszkodzeń mechanicznych i wycieku elektrolitu. Jest to nie tylko olbrzymim problemem z punktu widzenia ekologii, ale również skutkuje koniecznością wymiany baterii na nową.

3.Samochód na dłuższe podróże!

Coraz częściej wprowadzamy do naszego życia amerykański styl użytkowania samochodu i jeździmy nim nawet na krótkich dystansach. Wbrew pozorom jest to szkodliwe dla akumulatora, który nie ma czasu na doładowanie poprzez alternator – stan niedoładowania akumulatora wpływa na skrócenie jego żywotności.

4. Nieużytkowany samochód – zabierz akumulator

Wbrew pozorom nawet nowoczesne akumulatory nie są przystosowane do długotrwałej ekspozycji na niskie temperatury. Jeżeli nie planujemy żadnych podróży przez miesiąc, to warto wymontować akumulator z pojazdu i umieścić go w ciepłym miejscu – np. w domu. W ten sposób unikniemy nie tylko jego powolnego rozładowania (samochód w trybie czuwania zawsze zużywa energię z akumulatora), ale również nadmiernego skrócenia żywotności baterii.

5. Specjalna obudowa termiczna

W sklepach motoryzacyjnych z łatwością można kupić specjalne obudowy termiczne do przykrycia akumulatora. Co prawda pod żadnym pozorem nie powinniśmy okrywać całego akumulatora, jednak nawet zastosowanie pokrowca izolującego na cztery ścianki może wydłużyć żywotność baterii poprzez zapobiegnięcie jej szybkim zmianom temperatur (np. szybkie wychłodzenie po zaparkowaniu).

6. Ogrzanie akumulatora przed ruszeniem?

Tradycyjnie stosowaną metodą na zimnym wchodzie Azji jest rozgrzanie akumulatora przed uruchomieniem samochodu. Wystarczy do tego kilkusekundowe uruchomienie świateł pozycyjnych, aby niejako „pobudzić” elektrolit w baterii do działania. Stosowanie tej metody może nie tylko pozwolić na uruchomienie samochodu w niższych temperaturach, ale również zapobiec ewentualnym uszkodzeniom akumulatora związanym z niskimi temperaturami.

Akumulator zimą jest szczególnie narażony!

Podsumowując, akumulator w samochodzie jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w okresie zimy. Jednocześnie niższe temperatury zewnętrzne sprawiają, że każde niedomaganie akumulatora jest niezwykle widoczne przy porannym rozruchu silnika. Czy warto dbać o akumulator? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że regularne doładowywanie akumulatora używanego na krótkich odcinkach czy nawet zabranie akumulatora do domu nie są czynnościami szczególnie absorbującymi i wymagającymi specjalistycznej wiedzy, zaś nowy akumulator to wydatek przynajmniej kilkuset złotych (w przypadku systemów start-stop jest drożej przeważnie o 50%), to z pewnością warto poświęcić więcej uwagi akumulatorowi i instalacji elektrycznej w pojeździe.

Więcej o systemie i-stop można przeczytać na https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/technology/skyactiv-technology/