Ciekawostki ze świata transportu

2

Ciekawostki ze świata transportu

Ludzie kochają bicie rekordów. Bycie „naj” w jakiejkolwiek dziedzinie to przecież istny powód do dumy. Motoryzacja, transport i kwestie ściśle związane z tymi właśnie dziedzinami są szczególnie popularne w tym temacie. Dają wiele możliwości, a niektóre pomysły są wręcz szalone. Dziś przedstawimy kilka wyczynów ze świata szeroko rozumianej motoryzacji i transportu.

Najszybsza na świecie ciężarówka

Takie miano zyskała sobie istnie piekielna maszyna – ciężarówka o napędzie odrzutowym, która została nazwana Shockwave. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na torze wyścigowym w Ontario w Kanadzie. Wyposażona jest w trzy silniki odrzutowe, które łącznie osiągają moc aż 36 tysięcy koni mechanicznych, umożliwiając rozpędzenie potwora do prędkości 600 km/h. Dzięki takim osiągom Shockwave jest w stanie przejechać pół kilometra w 8 sekund. Pojazd ma sześć kół i podczas agresywniejszej jazdy potrafi spalić nawet 1000 litrów paliwa na sto kilometrów. Inne ciekawe ciężarówki możesz znaleźć na http://www.mascus.pl/

Największa opona

Największą oponą na świecie jest wytwarzany seryjnie produkt amerykańskiej firmy Titan Tire. Ta 63-calowa opona, stosowana w maszynach wykorzystywanych w przemyśle wydobywczym ma 4,25 m wysokości i waży około 5 ton, a wyprodukowanie jej zajmuje fabryce aż osiem godzin.

Najdłuższe pociągi drogowe

Najdłuższe zespoły pojazdów spotkać możemy w Australii. Po tamtejszych drogach poruszać się mogą samochody ciężarowe nawet z trzema dołączanymi elementami – naczepą i dwiema przyczepami. Noszą one miano „Triple Road Train” i osiągać mogą długość 53,5 m. Najcięższe z nich potrafią ważyć ponad 200 ton. Co ciekawe, australijski rząd wydaje kierowcom aut osobowych specjalne poradniki, które uczą, jak należy bezpiecznie dzielić drogi z takimi właśnie monstrami.

Najpotężniejszy pickup

Z zewnątrz pojazd ten jest wierną repliką Dodge’a Power Wagon, produkowanego na początku lat 50. Od pierwowzoru różni się przede wszystkim wielkością – jest aż osiem razy większy, waży około 50 ton, napędzany jest przez go 300-konny silnik Diesla, a w środku ma kilka sypialni i kuchnię. To tego tylna kanapa po rozłożeniu tworzy taras. Niestety z takimi gabarytami pojazd ten poruszać się może jedynie po pustyni lub lotnisku. Zbudowanie go zlecił szejk Hamad Bin Hamdan Al-Nahyan, który zamówił sobie kiedyś zestaw Mercedesów we wszystkich kolorach tęczy, przez co zyskał sobie miano „Tęczowy Szejk”.

Jeśli mówimy o transporcie, myślimy głównie o pojazdach, ale nie możemy zapomnieć też o drogach, po których się one poruszają i niesamowitościach związanych również z nimi.

Najprostsza droga

Najdłuższy prosty odcinek drogi na świecie ciągnie się od granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich aż po Harad w Arabii Saudyjskiej. Jest częścią drogi nr 10 i ma aż 260 kilometrów, dzięki czemu wyprzedza poprzednią rekordzistkę – australijską autostradę liczącą 146,6 km. Niektórym może się wydawać, że jazda taką drogą jest nudna, bo włączamy tempomat i nie ruszamy kierownicą. Jednak nic z tych rzeczy – przez jezdnię często przebiegają wielbłądy, więc trzeba być ostrożnym.

Najbardziej  kręta droga

Skoro mamy najprostszą drogę, to musimy mieć także najbardziej „pokręconą”. A i taką znajdziemy. A jest nią Lombard Street, której fragment znajdujący się w Russian Hills ma aż osiem bardzo ostrych zakrętów. Nie bez przyczyny więc uznano ją za najbardziej krętą ulicę świata. Ten kręty fragment został zbudowany w 1922 r celowo, ze względu na duże nachylenie terenu, które sprawiał problemy ówczesnym samochodom, których hamulce i silniki nie dawały sobie tam rady. Co ciekawe, droga ta pojawiła się w skeczu „Jazda w San Francisco” Billa Cosby’ego, w filmie „Zawrót głowy” Hitchcocka i w jednym z odcinków „Simpsonów”.

Najdłuższy tunel

20 stycznia 2007 r. w Chinach, w prowincji Shaanx został uroczyście otwarty tunel Tunel Zhong­Nanshan. Ma on 18,04 km, a biegną przez niego dwie dwujezdniowe nitki. Jest to najdłuższy tunel drogowy na świecie.

Najdłuższy most

Nazywa się Qingdao Haiwan, rozciąga się nad zatoką Jiaozhou i ma 42,5 km, łączy miasto Qingdao z wyspą Huangdao w Chinach. Został oddany do użytku w czerwcu 2011 r. i zyskał sobie status najdłuższego na świecie mostu wybudowanego nad wodą. Kierowcy mają tu do dyspozycji dwie trzypasmowe jezdnie.

http://samedayessays.org/term-paper/
Pay for essays to be written

2 Comments

Leave a Reply

dwa × pięć =

Your email address will not be published. Required fields are marked *