Chcesz szybko uzyskać pieniądze za wystawioną fakturę? Zobacz, jak to zrobić

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalny termin zapłaty za transakcje między przedsiębiorcami nie może przekraczać 60 dni. Firmy często korzystają więc z takiej możliwości, prosząc kontrahenta o wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności. Oznacza to zamrożenie środków, co z kolei może negatywnie oddziaływać na płynność finansową. Sprawdź, czy jako przedsiębiorca możesz uchronić się przed skutkami wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności.

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to częsta praktyka. W odniesieniu do strony płacącej jest to całkowicie zrozumiałe: w ten sposób przedsiębiorstwa mogą przez dłuższy czas obracać własnymi środkami i zmniejszyć tym samym ryzyko zachwiania płynności finansowej. Stanowi to jednak spore utrudnienie dla małych firm będących wystawcami faktur, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z nowoczesnych form finansowania, do których zalicza się m.in. faktoring.

Faktoring – na czym polega?

Istotą faktoringu jest zamiana faktur na gotówkę. Dzięki takiej usłudze przedsiębiorcy nie muszą czekać na płatność wynikającą z dokumentu sprzedażowego, ponieważ środki wypłaca firma faktoringowa – niekiedy jeszcze w dniu jego wystawienia. Przedsiębiorca może zatem dysponować pieniędzmi jeszcze zanim kontrahent spłaci swoje zobowiązanie. Rozliczenie z firmą faktoringową odbywa się na ustalonych zasadach, a należności regulowane są w wyznaczonym terminie – gdy kontrahent opłaci fakturę.

Proces podpisania umowy jest szybki i prosty, a właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych mogą nawet dopełnić wszystkich formalności online. W przypadku Idea Money wystarczy wypełnić formularz internetowy, a następnie wprowadzić fakturę/faktury do systemu. Po pozytywnej weryfikacji pieniądze wypłacane są w ciągu 24 godzin.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Gdy firma wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, istnieje większe ryzyko zachwiania płynności finansowej. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z usługi faktoringu. Firma, która decyduje się na takie rozwiązanie, może:

  • zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną,
  • uniknąć zatorów płatniczych – nawet w przypadku wystawiania faktur z długim terminem płatności
  • rozwijać działalność bez obaw o zachwianie płynności finansowej
  • zabezpieczyć się przed niewypłacalnością odbiorców.

Dla wielu przedsiębiorców taka forma finansowania jest korzystniejsza niż kredyt obrotowy, ponieważ nie wpływa na zdolność kredytową i pozwala na ustalenie dogodnego terminu spłaty zobowiązania.