Biletomaty w autobusach – czy są potrzebne?

Komunikacja miejska jest bardzo istotnym środkiem transportu, z którego chętnie korzystają mieszkańcy miast w bardzo różnych sytuacjach. Część z nich robi to codziennie np. jadąc do pracy, czy szkoły, inni rzadziej, traktując autobus lub tramwaj jako wyjście awaryjne, jednak wszyscy na pewno zgodzą się z tym, że ten rodzaj transportu powinien być stale rozwijany. Jednym z ważnych kroków jest wprowadzenie biletomatów.

Co to są biletomaty?

Biletomaty to urządzenia służące do sprzedaży biletów, możemy je spotkać w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, czy na dworcach autobusowych. W niektórych autobusach i tramwajach zamontowane są biletomaty mobilne. Szczegółowe informacje na temat biletomatów mobilnych można znaleźć na stronie http://www.mera-systemy.pl/biletomaty-mobilne/. Wybór odpowiedniego biletomatu do danego środka komunikacji miejskiej uzależniony jest od wielu czynników. Należy brać pod uwagę przede wszystkim skalę potoków pasażerskich, czy preferencje dotyczące metody płatności.

Zalety biletomatów w publicznych środkach transportu

Tempo życia, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, jest coraz szybsze w związku z czym niezwykle ważne jest to, aby znajdywać nowe rozwiązania, które ułatwią nam wykonywanie codziennych obowiązków.

Śpiesząc się do pracy nikt z nas nie ma czasu ani ochoty stać w kolejce do kiosku, aby kupić bilet autobusowy. Oczywiście rozwiązaniem są bilety okresowe, ale nie wszyscy korzystamy z publicznych środków transportu na tyle częsty, aby zakup takiego biletu był opłacalny. Zdarzają się również sytuacje, w których tradycyjnych biletów papierowych po prostu w kiosku braknie i gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy? Najlepszym rozwiązaniem są biletomaty mobilne. Urządzenia te odciążają sklepy, w których do tej pory ustawiały się długie kolejki po bilety, a także kierowców, którzy niejednokrotnie rozpraszani są podczas jazdy przez pasażerów chcących zakupić u nich bilet.

Dlaczego warto ułatwiać korzystanie ze środków transportu publicznego?

Wiele osób, które na co dzień korzystają z prywatnych samochodów nie dostrzega tego, jak ważny jest rozwój transportu publicznego. Być może obecność biletomatów w autobusach skłoniłaby część osób jeżdżących własnymi autami do częstszego korzystania z autobusów i tramwajów. Bez wątpienia wpłynęłoby to pozytywnie na środowisko naturalne, zmniejszyłoby ilość kolizji drogowych i korków tworzących się w miastach zwłaszcza podczas godzin szczytu. Mobilne biletomaty sprawiają, że możemy wsiąść do dowolnego autobusu nie przejmując się brakiem biletu czy gotówki, gdyż większość z nich oferuje możliwość płatności kartą bankową.

Mobilne biletomaty to również duże ułatwienie dla gości odwiedzających dane miasto, zwłaszcza obcokrajowców, którzy mogą mieć problem z odnalezieniem się w nowym miejscu. Takie osoby bardzo często są nastawione na korzystanie z transportu publicznego, możliwość zakupu biletu w autobusie lub tramwaju niezwykle to ułatwia.