Autokar do Chorwacji – Busy z Polski do Splitu, Zadaru

Każdego roku Chorwacja przyciąga miliony turystów z różnych stron świata. Jest najczęściej odwiedzanym krajem południowej Europy. Przybywają tu głównie Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Słoweńcy, Austriacy, Czesi i oczywiście Polacy. Coraz więcej osób zamienia wakacje nad rodzimym Bałtykiem na wypoczynek nad Adriatykiem. Bilety do Chorwacji rozchodzą się jak świeże bułeczki, a fora internetowe puchną od zapytań: jak dojechać do Chorwacji? Jakie są powody ciągle rosnącej popularności tego kraju?

Czym kusi Chorwacja?

Przede wszystkim przejrzystymi wodami Morza Adriatyckiego, w których możemy zanurzyć się bez obaw, że dostaniemy hipotermii. Miłośnicy relaksu i kąpieli słonecznych z pewnością docenią wspaniałe plaże chorwackich kurortów. Lato jest tu upalne i słoneczne, gwarantujące odwiedzającym wspaniałą opaleniznę. Co prawda większość plaż jest kamienista, a więc i zejścia do wody usłane są kamieniami – za to są przepiękne, zapewniają wypoczynek z olśniewającymi krajobrazami. Urokliwe zatoczki, oddalone od głównych szlaków tworzą kameralne enklawy, w których można się zaszyć i zapomnieć o całym świecie… Jeżeli nie jesteś zwolennikiem wielogodzinnego wylegiwania się na leżaku, a woda nie jest Twoim żywiołem – nie martw się, w Chorwacji jest co robić. Amatorzy aktywnego wypoczynku również mogą czuć się dopieszczeni, czeka na nich moc atrakcji.

Wśród obowiązkowych punktów planu zwiedzania powinien znaleźć się Dubrownik. To niezwykłe miasto z wielowiekową historią. Słynie z przepięknej zabytkowej starówki obfitującej w klimatyczne zakątki. Można tu natknąć się na antyczne ruiny z czasów Cesarstwa Rzymskiego, jak i podziwiać rozległe winnice. Nie zapominajmy też o chorwackich cudach natury! Park narodowy na wyspie Krka czy kompleks kolorowych Plitwickich Jezior z pewnością zachwycą nie tylko entuzjastów ciekawostek przyrodniczych. Obok takich widoków nie sposób przejść obojętnie.

Jaki wybrać transport do Chorwacji?

Istotnym argumentem, który przemawia na korzyść spędzenia wakacji w Chorwacji jest stosunkowo niewielka jej odległość od Polski. W przypadku punktu startowego trasy w Warszawie, a końcowego w Splicie mamy przed sobą około 1500 km. Czym najlepiej pokonać taki dystans? Planując dojazd do Chorwacji na własną rękę, mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy wybrać się własnym samochodem, polecieć samolotem lub wybrać autokar do Chorwacji. Podróż samolotem z pewnością należy do najszybszych – ze stolicy do Splitu przeniesiecie się już w ponad dwie godziny. Jednak nie liczcie na niskie ceny biletów do Chorwacji! Jeśli chodzi o inne miejsca docelowe, już tak szybko nie będzie! Wyprawa nad Adriatyk samochodem to dobra opcja dla rodzin z małymi dziećmi i osób z… dużym bagażem. Jedynym ograniczeniem jest pojemność samochodu. Podróżując z maluchami docenimy możliwość zatrzymania się niemalże w każdym momencie. Lecz wybierając jazdę własnym samochodem, warto mieć drugiego kierowcę, który zmieni nas w połowie trasy. W przeciwnym razie konieczny będzie nocleg, co wydłuży podróż, jak i zwiększy koszty.

Optymalnym środkiem transportu, zapewniającym sprawny i komfortowy dojazd do Chorwacji jest autobus.  Jednym z niewątpliwych plusów tej opcji jest to, że już na etapie wyruszenia w trasę możemy się zrelaksować. Obecnie większość przewoźników proponujących przejazd do Chorwacji dysponuje nowoczesnymi i bardzo komfortowymi autokarami. Wygodne fotele, klimatyzacja i wiele innych udogodnień to aktualnie podstawa wyposażenia. Era rozpadających się pks-ów już dawno za nami! Jedyną niedogodnością, z jaką musimy się liczyć, jest konieczność dojechania na miejsce odjazdu autobusu do Chorwacji. Jednak i z tym nie powinno być problemu, ponieważ autokar do Chorwacji z Warszawy, Krakowa, Opola, Katowic czy innych miast wyrusza z miejsc dobrze skomunikowanych. Dojazd do Splitu z Warszawy zajmuje niewiele ponad dobę – oczywiście pod warunkiem, że po drodze nie spotkają nas utrudnienia z powodu wypadków lub robót drogowych. Większość kierowców obsługujących przejazd do Chorwacji zna te trasy jak własną kieszeń i w razie komplikacji mogą wybrać alternatywną trasę, unikając utrudnień.

Ile kosztują bilety do Chorwacji?

Jak już ustaliliśmy, transport do Chorwacji w postaci autobusu to komfortowy wybór. Ale czy ekonomiczny? Ile trzeba zapłacić za bilety do Splitu? Zazwyczaj ceny biletów do Chorwacji nie przekraczają 500 zł za osobę w obie strony. Co najważniejsze nie musimy się już martwić płatnością za autostradę, winietami czy ubezpieczeniem oraz płatnościami za postój samochodu w celu podróży itd..

Jak dojechać do Chorwacji wygodnie? Praktyczne porady.

Wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej może dać się we znaki naszemu organizmowi. Dlatego wsiadając w autokar do Zadaru lub Splitu warto pamiętać o kilku bardzo pomocnych drobiazgach.

Punkt pierwszy – higiena. Zazwyczaj podczas przejazdu do Chorwacji autobus zatrzymuje się mniej więcej co 4 godziny. Co prawda większość modeli autobusów posiada na pokładzie WC, jednak przez ograniczoną pojemność zaleca się skorzystanie z toalet podczas postojów. Warto wyposażyć się w chusteczki nawilżane, żel antybakteryjny, szczotkę i pastę do zębów. Taki zestaw kosmetyczny pozwoli Ci na szybkie odświeżenie się nawet na krótkich postojach.

Pamiętaj, że Twoja podróż do Chorwacji zajmuje sporo godzin. Podziwianie widoków za oknem jest fascynujące… ale tylko przez pierwsze kilkadziesiąt minut. Jak dojechać do Chorwacji i nie zwariować? Zabierzcie ze sobą ciekawą książkę, laptopa (większość autokarów posiada gniazdka), przygotujcie sobie słuchawki i ulubioną muzykę. A może poznacie nowe osoby? Jeszcze tylko jasiek pod głowę i kocyk do okrycia nocą, i można ruszać w drogę!

Partnerem artykułu jest: Biuro podróży GlobTourist