ASO czy serwis bez autoryzacji – co wybrać?

Właściciele samochodów mogą obecnie korzystać z dwóch rodzajów serwisów samochodowych – Autoryzowanych Stacji Obsługi albo warsztatów bez autoryzacji. Co warto wybrać wtedy, gdy mamy do serwisowania kilkuletni samochód?

Jeszcze nie tak dawno reguły były jasne – gdy auto było jeszcze na gwarancji, wtedy trzeba było serwisować je w ASO. Jednak obecnie nie jest to już konieczne – przepisy wskazują, że możemy również wykonać naprawy w serwisie bez autoryzacji z zastrzeżeniem, że powinny one odbywać się zgodnie z wymogami producenta. W związku z tym dla pewności wielu kierowców decydowało się na ASO, gdzie ceny są wyższe niż w serwisach bez autoryzacji.

Co jednak zrobić wtedy, gdy mamy auto kilkuletnie, które już nie jest objęte ochroną gwarancyjną? Czy warto wybrać wtedy autoryzowany serwis Hondy lub innej marki, a może zdecydować się na zwykły warsztat samochodowy? Zarówno ASO, jak i serwisy bez autoryzacji mają swoje zalety. Na co warto się zdecydować?

Zalety ASO

Autoryzowane Stacje Obsługi to profesjonalna pomoc – naprawy odbywają się zgodnie z zaleceniami producentów. Warsztaty te posiadają najnowocześniejsze zaplecze i przeszkolonych pracowników, więc jakość obsługi jest wysoka. Na miejscu możemy też zaktualizować oprogramowanie auta. Warto też wspomnieć, że auta serwisowane w ASO mają większą wartość.

Zalety niezależnych serwisów

Główną zaletą serwisów niezależnych jest ich niska cena. W związku z tym mają one wielu klientów, którzy po prostu nie chcą przepłacać. Gdy chodzi o jakość obsługi, jest z nią różnie. Niektóre serwisy bez autoryzacji oferują usługi lepsze niż ASO, inne z kolei powinniśmy omijać szerokim łukiem. Problemem jest też to, że niezależne serwisy najczęściej naprawiają wszystkie auta, więc ich pracownicy niekoniecznie znają się na każdym modelu.

Na co się zdecydować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy warto wybrać ASO, a kiedy zwykły serwis samochodowy. Pamiętajmy o tym, że każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.